„Zamień swoje hobby w swój zawód, a nigdy nie będziesz pracować” – to zdanie zaczyna często wybrzmiewać, kiedy mamy zamiar iść na studia i wciąż nie jesteśmy pewni, co robić w życiu. Dotyczy to również sytuacji, gdy już pracujemy i chcemy uzyskać dodatkowy dochód lub po prostu chcemy zmienić karierę, ale na ile jest to realne?
Wielu z tych, którzy lubią spędzać czas na siłowni zostało trenerami personalnymi, ci, którzy lubią być przed kamerą zostali youtuberami, ci, którzy marzyli o podróżowaniu po świecie teraz robią to dzięki liniom lotniczym sponsorującym ich instagramowe posty, a nawet ci, którzy kochają gry wideo już zarabiają na życie tworząc gameplaye. Pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to czy nadal będziemy cieszyć się naszym hobby, gdy stanie się ono obowiązkiem. Istnieją tylko dwie odpowiedzi i mamy zamiar wyjaśnić Ci obie strony medalu, abyś odważył się dalej robić to, co kochasz, ale teraz w pełnym wymiarze czasu. Jeśli jeszcze nie masz żadnego hobby, koniecznie sprawdź portal https://www.okurcze.pl, który zainspiruje Cię do nowych aktywności.
Zalety hobby jako pracy
To prawda, że kiedy cieszysz się tym, co robisz, twoje czynności zawodowe przestają być męczarnią, kiedy idziesz do pracy tylko dla pieniędzy, twoje dni stają się nieco nędzne. Jeśli poświęcasz się czemuś, co przynosi ci radość, pozwól, że powiem ci, że jesteś szczęściarzem, na pewno nie jesteś jednym z tych, którzy nie nienawidzą poniedziałków. Samo hobby nie jest zajęciem profesjonalnym, ale jeśli uda się poprawić technikę, np. pięknie grać na gitarze, możesz zostać profesjonalistą. Poświęcając się swojemu hobby, możesz poznać równoległe działania, takie jak marketing, komunikacja, administracja i inne rzeczy, które będą niezbędne, abyś mógł wyróżnić się w swojej dziedzinie.
Wady hobby jako pracy
Wielu z nas ma hobby, ponieważ służy ono jako ucieczka od codziennej rutyny, relaksuje nas lub po prostu bawi. Ci z nas, którzy mają obowiązek pracować, robią to, ponieważ jest to źródło dochodu, nie możemy żyć z pochwał i oklasków, możesz być pasjonatem swojej pracy, ale to nie sprawi, że nie będzie oan stresująca. Duża różnica polega na tym, że jeśli Twoim hobby jest malowanie i zostawisz pracę ukończoną w połowie, to nie będziesz to problemem, żeby dokończyć ją w następnym miesiącu, z drugiej strony, jeśli Twoja praca polega na malowaniu, to nie ma mowy, żebyś zostawił ją w połowie, musisz ją dostarczyć zleceniodawcy. Ta presja może być ciężarem i nie będziesz chciał poświęcić się malowaniu w wolnym czasie, bo cały Twój dzień będzie składał się z wykonywania tych samych czynności.